Krajan padł, choć właściwsze byłoby określenie przestał warzyć, bo sama firma wciąż dycha. O tym fakcie wiedział każdy miłośnik piwa. Wyobraźcie sobie jakie było moje zdziwienie, kiedy otrzymałem całkiem nowiutką i terminową butelkę Irlandzkiego Mocnego.
Czyżby coś mnie ominęło, czyżby Krajan wznowił produkcję piwa? Szybko zabrałem się do sprawdzania tej informacji. Firma widnieje w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), telefony powyłączane, brak kontaktu. Kilka rozmów z hurtowaniami, nigdzie Krajana nie ma, dawno go nie było i już najprawdopodobniej nie będzie. Zerkam jeszcze na datę przydatności, upływa za kilka dni. Wszystko jasne, trafiła do mnie butelka z ostatnich warek, która zawieruszyła się gdzieś w hurtowni a później na sklepowych półkach.
Irlandzkie Mocne gościło w naszych kuflach 10 lat. Miało swoje wzloty i upadki, generalnie trzymało dość wysoki poziom. Przez wiele osób, w tym mnie, było uważane za najlepsze piwo z Nakła. Trunek wpisywał się idealnie w modę jak panowała wśród piwoszy kilka lat temu. Dziś, kiedy nasz rynek się rozwinął, brzmi to śmiesznie, ale pseudo irlandzkie, mocno cukrowe dark lagery miały swoich zwolenników. Wystarczy wspomnieć te najbardziej znane marki: Irlandzkie Mocne, Kormoran Irish Beer i Noteckie Eire. Kawał historii naszej kultury piwnej, ciekawy z tego względu, że pokazuje początki znudzenia się koncernowym jasnym pełnym. Irlandzko- podobne trunki nie miały wiele wspólnego z prawdziwymi stoutem… no cóż nobody’s perfect.
Nie widzę większego sensu w zamieszczaniu dokładnej oceny piwa, które prawdopodobnie na dobre znika z rynku. Pozwolę sobie na kila luźnych uwag. Irlandzkie to dark lager o parametrach 14% ekstraktu i 6% alkoholu. Piwo uwarzone zostało z dodatkiem karmelu amoniakalneg (brązowy barwnik spożywczy). Poddaje to w wątpliwość jakość i ilość ciemnych słodów użytych do zasypu piwa. Zapach jest nikły, karmelowo- słodowy, ziemisty lekko kartonowy. Także w smaku piwo nosi ślady zestarzenia się, co prawda są one dość dobrze ukryte pod warstwo bardzo mocnej słodyczy. Piana niezła, wysycenie przyjemne.
Normalnie ocenił bym to piwo ledwo na 3,5 kufla. Irlandzkie Mocne jest zbyt słodki i płaskim dark lagerem. Dodatkowo mój egzemplarz był już lekko zleżały. Mimo wszystko będzie mi brakowała Krajana, chociaż ich piwa nigdy nie należały do pierwszej ligi. A jakie jest Wasze zdanie?
8 września 2011 at 11:15
Irlandzkie było takie jak piszesz choć w wersji beczkowej piwo wydawało mi się nieco lepsze, bardziej treściwe i nie aż tak cukrowo-słodkie. Ja tak naprawdę tęsknią za jednym piwem – Złoty Strong. To było moim zdaniem najlepsze mocne piwo w kraju. Kolorem przypominało nowego Żubra, to też był taki polotmavy strong ale w smaku znacznie ciekawszy od koncernowejinterpretacji.
5 sierpnia 2012 at 16:43
jest bylo i bedzie krajan ważył i waży
9 września 2011 at 20:06
Słyszałem, że porter z Krajana był niezły, ale nie było mi dane :(
9 września 2011 at 22:17
Jadąc w tym roku przez Kujawsko – Pomorskie dopytywałem w przydrożnych sklepach o produkty Krajana (było za późno, żeby odwiedzić NNN [Nakło Nad Notecią]/ Trzeciewnicę), aż do Bydgoszczy. Większość reagowała na mnie, jak na kosmitę (tam jest browar?). To już raczej królestwo specjala i ambera (gdzieniegdzie)
11 września 2011 at 18:03
Piłem tego portera, rzeczywiście był smaczny, coś pod Żywca (żałuję że parę butelek nie zachomikowałem)no ale teraz to już przeszłość. Kolejny zacny browar pada…
19 września 2011 at 22:14
@Arci to chyba nie jest porter…
30 października 2011 at 19:40
spokojnie. niedługo zaczynamy
i porter jak i irlandzkie będą lane
cierpliwości
Marcin
30 października 2011 at 19:58
Słyszałem i czytałem o próbach wskrzeszenia browaru, trzymam kciuki.
4 listopada 2011 at 16:54
Na bank piwo będzie lane tak jak napisąłem. Pracowałem jako przedstawiciel i wiem co mówię :)
Pozdrawiam fanów Krajana
7 lutego 2012 at 04:13
Krajan warzy ponownie piwo. Dorwałem właśnie portera oraz portera miodowego – oba z datą 19 listopada 2012 r.
7 lutego 2012 at 08:22
Tak, browar wznowił produkcje niebawem pojawią się recenzje.
7 lutego 2012 at 09:01
dokładnie
produkcja dla dużej sieci marketów rozpoczęła się
18 kwietnia 2012 at 23:05
dajcie znać kiedy będzie dostępne piwo irlandzkie,czy w tym sezonie będzie w sprzedaży?
19 kwietnia 2012 at 11:13
Już jest w spzredaży, mniej więcej od stycznia.
26 czerwca 2012 at 19:25
Piłem właśnie z rury ale widziałem również w butelce. Z ciekawości poszukałem co to za piwko i znalałem tą stronę. Mnie nad morzem smakuje wyśmienicie. Polecam.
25 lipca 2015 at 22:09
Wczoraj kupiłem 2 butelki w nadmorskim Bobolinie k/Dąbek i musze powiedzieć ze smakowało. A to ze pisze też świadczy o tym ze mnie zainteresował smak.
5 listopada 2015 at 20:38
We wrzesniu 2015 to piwo wciaz bylo na rynku .Polem je w Uniesciu z beczki.Super.! Uwazam ze beczkowe jest lepsze od butelkowych.Szczegolnie nieco schlodzone:) .Osobioscie uwazam nute karmnelowa za bardzo korzystna bo lamie te cholerna goryczke! ktora mi przeszkadza w wiekrzosci polskich piw,tak jakby piwo musialao byc wsciekle gorzkie ! i goryczka wyznaczala jakosc piwa.